Przywództwo 1. Wartości - przykład zastosowania

Rzeczywiste powodzenie przywództwa wg wartości zależy od tego jak wyraźnie zostały określone i uszeregowane wartości i na ile przywódca nimi żyje. Wszyscy patrzą, jeżeli lider żyje sformułowanymi przez siebie wartościami, inni będą gotowi pójść za jego przykładem. Poniżej przykład z życia wzięty.

Wartości stanowią to, co kieruje zachowaniem ludzi w organizacji, nienegocjowalne zasady, ukazujące charakter przywódcy. Spisane i klarowne wartości ma mniej niż 10% organizacji na całym świecie. A jednak wartości mają duże znaczenie, ponieważ kierują postępowaniem osób pracujących nad osiągnięciem wyznaczonego nadrzędnego celu i nad realizacją wizji przyszłości.

Po naszej serii artykułów dotyczących przywództwa. Poniżej przedstawiamy przykład wdrożenia. Określono wartości i opisano je - każdy z pracowników ma go przed sobą, w swoim miejscu pracy.  

 

NASZE WARTOŚCI WG NICH POSTĘPUJEMY KAŻDEGO DNIA

1. RADOŚĆ

Pozytywne nastawienie, życzliwość do klientów i współpracowników, zaufanie szacunek, pomoc, radość z pracy, satysfakcja, pasja.

2. EKSPERCKOŚĆ

Profesjonalizm, solidność, zaspokajanie potrzeb klienta, czucie się właścicielem procesu / usługi / produktu, utożsamianie się z firmą, innowacyjność, ponadprzeciętność, autonomia, dążenie do mistrzostwa, dążenie do celu.

3. SPRZEDAŻ

Sprzedaż jest podstawą bytu firmy i pracowników, stawiamy na długofalowy rozwój firmy i rozwój pracowników. 

 

Wartości te zostały przygotowane wspólnie z pracownikami. W pierwszym etapie atmosfera w pracy za bardzo rozluźniła się. Kilka razy kierownictwo przypominało o tym, żeby pracownicy przestrzegali wskazanych wartości w swojej pracy, ale pamiętali też, że ostatecznie sprzedaż (co za tym idzie przychody) w firmie są podstawą bytu i firmy i samych pracowników - "samo się nie zrobi". Po kilku miesiącach, wydaje się, że atmosfera w pracy jest lepsza, wyczuwalne jest wzajemne zrozumienie i wzajemna pomoc oraz sympatyczniejsza atmosfera w pracy. Po wprowadzeniu systemu wartości pracownicy oceniają lepiej środowisko pracy, na koniec roku okaże się czy wpłynęło to zauważalnie na przychody firmy i zarobki pracowników - mamy taką nadzieję.

 

Dane firmy do wiadomości redakcji. 

Zobacz więcej artykułów na blogu
Obserwuj

Dodaj komentarz