Nowy projekt "Pokażmy siłę inwestorów Energa"

 

     W ostatnich kilkunastu latach wiele spółek wychodziło z GPW - akcjonariusze większościowi wykorzystywali przepisy prawne umożliwiające skup akcji (mając 90%, a teraz 95% spółki) po bardzo niskich cenach, nie odzwierciedlających rzeczywistej wartości spółek. Robiły to zazwyczaj małe i średnie komercyjne spółki, obecnie robi to samo PKN Orlen.  Postanowiliśmy coś z tym zrobić !

Na początku listopada 2020 w naszej Fundacji „To co najważniejsze” rozpoczęliśmy kolejny Projekt „Pokażmy siłę inwestorów Energa”. Ma on na celu ochronę drobnych akcjonariuszy spółki Energa S.A. nierzadko obecnych, byłych lub emerytowanych pracowników tego przedsiębiorstwa. Jeszcze na początku 2019 roku drobnymi akcjonariuszami wspomnianej spółki było kilkadziesiąt tysięcy osób. Szacujemy, że w obecnej chwili pozostało ich zaledwie kilka tysięcy. Skarb Państwa postanowił zbudować wielką korporację – konglomerat energetyczny wokół PKN Orlen. Już od wiosny 2020 r PKN Orlen wszem i wobec, w szczególności w mediach publicznych, przekazuje informacje, że dołączył do swojej grupy spółek przedsiębiorstwo energetyczne Energa S.A. Co nie jest prawdą. Do dzisiaj Kupujący - PKN Orlen już dwukrotnie uruchomił tzw. wezwanie do sprzedaży akcji dla akcjonariuszy mniejszościowych Energa S.A. Chce osiągnąć 100% kapitału. Jednak wykorzystując sytuacje (i niesamowite okoliczności wokół spółki) zaproponował bardzo niską cenę. Drobni akcjonariusze poczuli się „postawieni pod ścianą”. Większość przestraszonych emerytowanych pracowników, niedoświadczonych akcjonariuszy spółki, w „dołku pandemicznym„, po pokazaniu wielkich strat przez spółkę - stało w kolejkach przed biurami maklerskimi, aby „oddać” za 1/3 ich wartości (patrząc na rzeczywistą wartość spółki).

UKNF – Urząd Komisji Nadzoru Finansowego – powołany do monitorowania i kontroli rynku finansowego w Polsce niestety (przynajmniej tak uważają drobni inwestorzy) widzi to, lecz odpowiednio nie reaguje. Proponuje zmiany przepisów regulujących rynek m. i. GPW i na tym się (jak na razie) kończy.

Dodatkowo zmotywowało nas do działania „przesadne” niedowartościowanie akcji spółki Energa S.A; przekraczająca wszelkie normy arogancja prowadzących Walne Zgromadzenia oraz przedmiotowe traktowanie drobnych akcjonariuszy spółki na tych zgromadzeniach; my sami także jesteśmy drobnymi akcjonariuszami tej spółki (od jej debiutu giełdowego w 2013 r.); poprzez naszą Fundację podejmujemy się działań, które mają na celu pomoc pokrzywdzonym grupom społecznych;

To wszystko sprawiło, że postanowiliśmy pomóc drobnym inwestorom tej spółki (przede wszystkim posiadającym tzw. akcje pracownicze). Namawiamy ich, aby nie oddawali akcji po tak niskiej cenie, gdzie wartość spółki jest o wiele wyższa. Skupiamy drobnych inwestorów – akcjonariuszy spółki Energa, ponieważ tylko jako liczna, duża grupa mamy szansę przeciwstawić się (jak to określają drobni akcjonariusze) krzywdzącym praktykom „większościowych” - w tym wypadku PKN Orlen.

Średnia wycen akcji spółki Energa S.A., przeprowadzonych najczęściej stosowanymi metodami, daje wartość na poziomie 3 x większym niż proponowana przez Kupującego. Jako inicjatorzy projektu i reprezentanci grupy drobnych akcjonariuszy sugerujemy, że cena jednej akcji powinna sięgać nawet 29 złotych. Nie gwarantujemy, że taką cenę uda się nam wynegocjować z Kupującym, ale jesteśmy pewni, że więcej aniżeli obecnie proponowana - wszystko zależy od bardzo wielu czynników, a przede wszystkim czy żyjemy w państwie prawa czy nie.

Projekt finansowany jest przez naszą fundację, a inicjatorami projektu jest inwestor giełdowy, prowadzący z sukcesem wiele projektów finansowych Krzysztof Ciuła oraz Jan Trzciński (także długoletni inwestor giełdowy) - zarządzający wieloma podmiotami – także naszą fundacją. Są z nami inni, liczni, drobni akcjonariusze Energa S.A. Nie stoi za nami żadni celebryci, ani żadna wpływowa grupa polityczna. Tym razem sytuacja na GPW przekroczyła pewną „cienką czerwoną linię” – jako drobni inwestorzy postanowiliśmy się zjednoczyć i pokazać - instytucjom prowadzącym GPW, kontrolującym i regulującym rynek finansowy w Polsce, że wciąż jest coś nie tak !

Nasze dotychczasowe działania to : Zbieramy jak najliczniejszą grupę inwestorów i tym samym jak największą pulę akcji spółki Energa S.A. Złożyliśmy pozew do Sądu Okręgowego w Gdańsku o unieważnienie decyzji NWZA z 29.10.2020 r o wyjściu spółki z GPW. Jak na razie sąd przyznał Pan w pełni rację wydając decyzję o zabezpieczeni powództwa- blokując możliwość wyjścia spółki z rynku regulowanego. Promujemy projekt we wszelkich dostępnych mediach. Tutaj musimy wspomnieć o obecnej sytuacji w Polsce. Proszę sobie wyobrazić, że niektóre media (telewizje, gazety, magazyny, portale), kancelarie prawne, kancelarie biegłych rewidentów, i firmy usługowe nie chcą przyjmować od nas zleceń ze względu na to (i mówią to nam wprost), że boją się stracić aktualne, ewentualnie przyszłe, zlecenia od podmiotów publicznych !

Docieramy do funduszy i podmiotów zagranicznych posiadających akcje spółki Energa w celu wzmocnienia naszej grupy. Odpieramy ataki spółki Energa – ostatnio spółka wynajęła specjalną kancelarię prawną, która „przyczepiła się do nas” bez żadnych podstaw m. i. o zastosowanie na naszych stronach internetowych odcieni kolorów podobnych do stosowanych na stronach spółki. Liczymy się z każdym słowem, bo wiemy, że jeżeli byśmy nazwali kogoś np. „złodziejem” to od razu moglibyśmy być za to pozwani. Wszystko co wychodzi do mediów jest sprawdzane pod tym kontem przez naszych prawników. Została także już przygotowana (zamówiona wcześniej) wycena spółki Energa S.A. przez kancelarię biegłych rewidentów specjalizujących się w wycenach spółek.

Naszym celem, który postawiliśmy sobie w tym projekcie jest uzyskanie, dla uczestników projektu, jak najwyższą cenę za akcje Energa S.A. - odpowiadającą realnej wartości spółki. Przy okazji chcemy pokazać brak właściwych regulacji; obecna sytuacja prawna umożliwia nieetyczne praktyki akcjonariuszy większościowych, przez co drobni akcjonariusze (szczególnie nieświadomi sytuacji, posiadający tzw. akcje pracownicze) czują się przez nich wykorzystywani.

Drobny akcjonariusz, przystępując do naszego projektu „Pokażmy siłę inwestorów Energa” ma, tak naprawdę, JEDYNĄ szansę na uzyskanie, za swoje akcje, prawdziwie godziwej ceny - odpowiadającej rzeczywistej wartości spółki Energa S.A.

Przez ostatnie dwa miesiące zadeklarowało uczestnictwo w naszym projekcie już ponad 700 osób i codziennie dołączają nowe, a suma posiadanych przez nich akcji przekroczyła już 4 mln.

W najbliższych tygodniach skupimy się na jeszcze mocniejszym uderzeniu medialnym, większej promocji naszego projektu - inicjatywy pokazującej nieetyczne posunięcia wykorzystywane na GPW oraz to że nikt z tym nic nie robi. Chcemy również uświadomić Kupującemu, że im później rozpocznie z nami rozmowy tym więcej będzie kosztowało go zebranie reszty akcji od drobnych akcjonariuszy.

Jesteśmy przekonani, że Polska jest państwem prawa, jest to nasz kraj - gdzie jak nie tutaj mamy oczekiwać sprawiedliwych wyroków sądowych. Mając potwierdzenie biegłych rewidentów o wiele wyższej wartości spółki jesteśmy przekonani o powodzeniu projektu. Nie jest łatwo, ale nikt nam nie obiecywał, że będzie, a cel jest i komercyjny (chcemy sprzedać także własne akcje) i społeczny - pomagamy innym setkom drobnych akcjonariuszy.

Jesteśmy obecni w mediach:

https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,26640119,chca-od-orlenu-po-29-zl-za-akcje-energi-wezwanie-w-dolku-pandemicznym.html  (28.12.2020r.)

https://www.rp.pl/Biznes/311309875-Rusza-sadowa-batalia-o-wycene-Energi.html  (30.11.2020r.)

https://www.parkiet.com/Parkiet-TV/201219993-Dzialania-i-cel-projektu-Pokazmy-sile-inwestorow-Energa.html  (11.12.2020r.)

https://www.parkiet.com/Energetyka/312019994-Akcjonariusze-Energi-nie-odpuszczaja--powalcza-z-Orlenem-o-wyzsza-cene.html (1.12.2020r.)

https://www.cire.pl/item,208147,1,0,0,0,0,0,mniejszosciowi-akcjonariusze-energii-chca-wyzszej-ceny-za-akcje-spolki.html  (1.12.2020r.)

https://biznes.trojmiasto.pl/Pokazmy-sile-inwestorow-Energa-n151407.html (13.12.2020r.)

https://biznes.trojmiasto.pl/Sad-wstrzymal-wykonanie-uchwaly-o-wycofaniu-Energi-z-GPW-n151426.html  (9.12.2020r.)

https://wiadomosci.wp.pl/mali-akcjonariusze-lacza-sily-walcza-o-wyzsza-cene-akcji-spolki-energa-6586889369430145a  (18.12.2020r.)

https://www.wnp.pl/energetyka/orlen-bedzie-musial-doplacic-za-energe,439655.amp  (22.12.2020r.)

https://ir.energa.pl/pr/616877/informacja-nt-udzielenia-przez-sad-zabezpieczenia-roszczenia-o-uchylenie-uchwaly-nadzwyczajnego-walnego-zgromadzenia-energa-sa  (9.12.2020r.)

 

Więcej informacji o projekcie: www.akcjeenerga.pl

 

Zobacz więcej artykułów na blogu
Obserwuj

Dodaj komentarz