Uwaga! Żądają pieniędzy za odblokowanie komputera!

 

W ostatnich tygodniach do skrzynek polskich przedsiębiorców zaczęły trafiać bardzo niebezpieczne maile. Uważajcie na nie. Mogą zablokować Wasz komputer a odzyskanie dostępu do niego może Was sporo kosztować!

Nadawcą maila jest adwokat Wojciech Wilgierz z kancelarii prawnej. Tytuł maila „Wezwanie do zawarcia ugody” sugeruje, że jako przedsiębiorca mamy jakieś nieuregulowane zobowiązanie a prawnik kontaktuje się z nami po to, by sprawę załatwić polubownie. Po otwarciu maila widzimy krótkie zdanie o przedsądowym wezwaniu do ugody, odsyłające nas do załącznika umieszczonego w mailu. Wszystko wskazuje więc na to, że treść ugody została przesłana w mailu w pliku pdf. Jednak uwaga! To jednak nie jest załącznik a plik graficzny, wyglądający identycznie jak ikonka dokumentu pdf!

Po raz pierwszy przestępcy tak skonstruowali wiadomość, że nie budzi ona żadnych podejrzeń. Dotychczas załączniki siejące spustoszenie w komputerze, na którym zostały otwarte, miały nieprawidłowy format i po uważnej analizie maila można było rozpoznać oszustwo. Tym razem grafika nie budzi zastrzeżeń. Prowadzi ona jednak do specjalnej strony www, na której rozpoczyna się proces pobierania rzekomego wezwania do ugody. Tak na prawdę zamiast pliku z treścią, ściągany jest inny plik z wirusem, który powoduje zablokowanie plików w komputerze i jednocześnie żąda „haraczu” za ich odblokowanie. Taki okup może wynosić nawet kilkaset złotych.

Co zrobić, jeśli zdarzy się nam taka sytuacja? Można odzyskać zaszyfrowane dane, ale po pomoc najlepiej zwrócić się do specjalistów IT, zajmujących się tego typu zagrożeniami.

Zobacz więcej artykułów na blogu
Obserwuj

Dodaj komentarz