Koniec z niechcianymi usługami Premium SMS?

 

Wielokrotnie opisywaliśmy różnorodne metody naciągania nas na usługi Premium SMS. Wystarczy chwila nieuwagi i brak czujności, by Wasze kolejne rachunki telefoniczne sięgały zawrotnych kwot. Firm, które w podstępny sposób wyciągają od nas pieniądze na kosztowne smsy jest naprawdę sporo. Na szczęście jest szansa na ukrócenie takiej praktyki. Szykują się bowiem zmiany w prawie telekomunikacyjnym a projekt ustawy właśnie przeszedł konsultacje społeczne.

 

Projekt ustawy ma wprowadzić wiele zmian w prawie telekomunikacyjnym, ale to, co nas interesuje najbardziej, to konkretne regulacje mające zastopować naciąganie konsumentów na bardzo drogie smsy Premium.

Jak jest teraz? Martw się sam!
Teraz sytuacja jest bardzo niejednoznaczna. Operatorzy ani pośrednicy takich usług nie mają specjalnego interesu, by je blokować – po prostu na tym zarabiają. W rezultacie to sam użytkownik telefonu komórkowego musi zatroszczyć się o to, by niechciana usługa była dla niego niedostępna. Oznacza to, że dopiero na nasz wniosek operator może zablokować usługę Premium SMS. Trzeba więc po pierwsze wiedzieć, że z takim wnioskiem należy wystąpić, po drugie – uzyskać informację od operatora, jak to zrobić. A każdy operator sieci komórkowej robi to według innych zasad. Mało tego – nie wszystkie smsy przychodzące można zablokować! Co ciekawe, firmy, które świadczą usługi Premium SMS, nie są zobligowane do zgłaszania takiej działalności do Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Dzisiaj więc, w razie ewentualnych skarg, bardzo trudno ustalić, jaki podmiot stoi za naszymi kłopotami.

Jakie zmiany się szykują?
Podstawowa zmiana to obowiązek wpisania każdej usługi Premium SMS do specjalnego rejestru prowadzonego przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Podmiot świadczący usługi Premium SMS będzie musiał zgłosić numer premium 14 dni przed uruchomieniem usługi.
Dodatkowo:

•  wprowadzone zostaną obowiązkowe progi opłat za usługi Premium – według projektu operatorzy sieci komórkowych będą musieli oferować swoi klientom co najmniej cztery kwotowe progi, do których użytkownik zgadza się na otrzymywanie smsów Premium; powyżej określonej kwoty nie będzie możliwe naliczanie opłat;

•  użytkownik będzie mógł podnieść próg, gdy zechce;

•  możliwe będzie określenie progu kwotowego w wysokości 0 zł;

•  możliwa będzie całkowita blokada otrzymywania Premium SMS (teraz nie zawsze jest taka opcja);

•  jeśli użytkownik telefonu nie określi progu kwotowego, wówczas zostanie on ustawiony domyślnie na poziomie 35 złotych (teraz nie ma żadnych ograniczeń);

•  prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mógł żądać od portali społecznościowych usuwania wpisów, których celem jest naciąganie na wysyłanie smsów Premium;

•  za brak pełnej informacji o świadczonych przez dany podmiot usługach Premium będą na niego nakładane obowiązkowe kary finansowe.

Miejmy nadzieję, że wprowadzanie powyższych zmian przebiegnie sprawnie a prawo wreszcie będzie sprzyjało abonentom.

 

Zobacz więcej artykułów na blogu
Obserwuj

Dodaj komentarz