Zakupy w internecie stały się powszechne i ratują życie zwłaszcza przed świętami – wielogodzinne spacery w zatłoczonych galeriach handlowych nie należą do przyjemności i internet staje się atrakcyjną alternatywą. Na co dzień coraz częściej decydujemy się na zakup w internecie również ze względu na niższe ceny produktów niż w sklepach stacjonarnych. Ale uwaga – nie dajcie się nabrać na atrakcyjne oferty znikających sklepów internetowych. Towar, za który zapłacicie, nigdy do Was nie trafi.

To oczywiste, że każdemu z nas zależy na korzystnych zakupach, zarówno pod względem ceny towaru jak i jego jakości. Wykorzystują to oszuści, którzy zakładają sklepy internetowe z pożądanym towarem w dobrej cenie, reklamują się szeroko między innymi na Facebooku a po zawarciu kilkudziesięciu czy kilkuset transakcji znikają. Oczywiście zakupione produkty nigdy nie trafiają do kupujących.

Jak to działa?
Założenie sklepu internetowego to dość prosta sprawa. Wystarczy wykupienie domeny, wybranie jednego z szeroko dostępnych profesjonalnych szablonów sklepów on-line i serwera. Zazwyczaj oszuści stawiają swoje sklepy internetowe na serwerach zagranicznych, by trudniej było ich namierzyć. Następnie umieszczają w sklepie zdjęcia produktów, które rzekomo mają w sprzedaży i kuszą klientów bardzo atrakcyjnymi cenami. Oferują specjalne zniżki, na przykład dla tych, którzy trafili do klepu z reklamy na Facebooku. W takim sklepie wyprzedaże są prawdziwą gratką i nic dziwnego, że wiele osób decyduje się na zakupy.

Fałszywe opinie i dłuższy czas dostawy
Niejednokrotnie czas realizacji zamówienia w takim sklepie jest nieco dłuższy, niż standardowo – dostawa może trwać nawet 14 dni. Poza tym jednak na pierwszy rzut oka nic nie wskazuje na to, że mamy do czynienia z oszustwem. Nawet opinie o sklepie nie wzbudzają podejrzeń. Niestety nie są one prawdziwe. Skąd taki długi czas dostawy? Wszystko po to by odsunąć moment, w którym klient zorientuje się, że został oszukany i zdążyć zlikwidować sklep.

Wystarczy weekend
W zależności od oferowanych produktów oszustom może wystarczyć nawet weekend, by zgromadzić niezłą sumę i zniknąć. Uruchomiona w czwartek czy piątek rano promocja, kilkadziesiąt transakcji, fikcyjne powiadomienia o statusie przesyłki i w chwili, kiedy towar powinien dotrzeć do kupujących – likwidacja sklepu. Co ciekawe, chwilę później te same towary po równie promocyjnych cenach można nabyć w innym sklepie internetowym – notabene założonym przez te same osoby.

Jak uniknąć oszustwa?
Przede wszystkim naszą czujność powinny wzbudzić zbyt niskie ceny produktów, zwłaszcza, jeśli oferuje je sklep nam nieznany. Jeśli rozważamy zakup w sklepie internetowym, o którym nic nie wiemy, warto zweryfikować samą stronę, choćby przez taki serwis jak scamadviser.com/check-website. Dzięki temu dowiemy się, czy to bezpieczny sklep, gdzie znajduje się serwer, gdzie została założona strona i jak długo funkcjonuje. Zwróćmy baczną uwagę na dane kontaktowe oraz informacje formalne dotyczące sklepu. Jeśli dla klientów został udostępniony zaledwie formularz kontaktowy oraz numer telefonu komórkowego bez danych dotyczących prowadzonej działalności gospodarczej – bądźmy uważni. Najlepiej w razie jakichkolwiek wątpliwości zrezygnować z zakupów.

Zobacz więcej artykułów na blogu
Obserwuj

Dodaj komentarz