Pani Iwona Koprowska od kilku lat prowadzi firmę MasterVet, szkolącą lekarzy weterynarii. Jej receptą na rozwój i bycie atrakcyjnym podmiotem dla swoich klientów jest przede wszystkim wsłuchiwanie się w ich potrzeby. Dzięki temu dziś MasterVet to szanowana firma szkoleniowa, mogąca się pochwalić najlepszymi instruktorami-praktykami w kraju.

Kiedy zaczęła się Pani przygoda z MasterVet?
MasterVet jest moim pierwszym projektem prowadzonym samodzielnie, stąd mogę powiedzieć że moja przygoda z biznesem rozpoczęła się w dniu rozpoczęcia działalności firmy.

Jakie były jej początki? 
Firma rozpoczęła swoją działalność w 2013 roku, choć pomysł powstał znacznie wcześniej. Początkowo przez ponad rok sondowałam rynek pod kątem przyszłej działalności – poznawałam branżę, analizowałam potrzeby przyszłych klientów. Mimo iż znałam branżę medyczną, działalność MasterVet pociągała za sobą mnóstwo nowych wyzwań oraz przeszkód, z którymi musiałam się zmierzyć na samym początku funkcjonowania.

Pani działalność skierowana jest przede wszystkim do lekarzy weterynarii. Skąd pomysł na taką właśnie firmę?
Pomysł zrodził się spontanicznie. Podczas jednego z wielu kongresów, w których brałam udział, poznałam grupę fantastycznych młodych studentów ostatniego roku weterynarii. Ci młodzi, bardzo ambitni i pełni energii ludzie często poruszali problem słabego przygotowania praktycznego do zawodu ze strony uczelni. W związku z bogatym doświadczeniem, jakie posiadałam budując dział szkoleń w kilku firmach medycznych, postanowiłam podjąć nowe wyzwanie i spróbować zrealizować swoje marzenie o pracy we własnej firmie. Oczywiście nie zapomniałam o tych, dzięki którym powstał pomysł na MasterVet. Dzisiaj doktor Aleksandra Krawczyk oraz Sebastian Domański aktywnie uczestniczą jako instruktorzy w budowaniu stabilnej pozycji firmy.

Czym charakteryzuje się Państwa firma? Co ją wyróżnia? 
Nasz firma to przede wszystkim najlepsi w kraju lekarze weterynarii – praktycy, których udało się i udaje się nam zaprosić do współpracy. Dzięki nim mamy dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy, ponieważ ciągle dokształcają się na szkoleniach, przede wszystkim zagranicznych. To, co nas wyróżnia, to intensywne szkolenia o wąskiej specjalizacji – organizujemy je po to, by w krótkim czasie (jest to zazwyczaj weekend) nasi Klienci mogli zdobyć określaną wiedzę. Prowadzimy przede wszystkim szkolenia praktyczne oraz zawierające mnóstwo praktycznych wskazówek. Naszą ideą jest bycie blisko naszych Klientów, więc działamy w różnych lokalizacjach. Małe grupy szkoleniowe gwarantują naukę na bardzo wysokim poziomie i dają komfort uczestnikom. Działalność edukacyjną łączymy z miłym otoczeniem (większość szkoleń organizujemy w przestrzeni hotelowej, aby była szansa na oderwanie się choć na chwilę od rzeczywistości) oraz wysokiej jakości sprzętem medycznym, na którym uczą się uczestnicy naszych szkoleń. Do przygotowania materiałów szkoleniowych przykładamy dużą wagę – zawsze opracowujemy je tak, by były do wykorzystania podczas szkolenia oraz po szkoleniu. Na każdym kursie w różny sposób badamy oczekiwania naszych Klientów i modyfikujemy szkolenia, tak aby były maksymalnie skrojone do ich potrzeb. Możliwość kontaktu z prowadzącymi szkolenia w formie „supportu” to dodatkowy atut. Ciągle poszerzamy naszą ofertę, korzystając także z podpowiedzi naszych Klientów. Bardzo nam zależy na tym, aby podawać tę wiedzę w bardzo przystępny, ale zarazem profesjonalny sposób. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów rozkładamy płatności za szkolenie na raty oraz oferujemy rabat dla stałych klientów, który nabywa się po pierwszym odbytym szkoleniu. Na naszej stronie internetowej znajduje się pełna informacja dotycząca każdego szkolenia – każdy zainteresowany może szybko uzyskać kompletną informację na temat kursu, w którym zamierza uczestniczyć.

Czy jest coś, czego Państwo nie spodziewali się w chwili rozpoczynania działalności? Coś Państwa zaskoczyło?
Spotkało nas sporo niespodzianek. Przede wszystkim zaskoczeniem była spora różnica w oczekiwaniach lekarzy weterynarii w stosunku do doświadczeń, jakie zdobyłam, pracując w medycynie związanej z człowiekiem. W pewnym sensie musieliśmy zbudować u naszych klientów pewnego rodzaju świadomość, jak powinny wyglądać szkolenia oraz że ich standard nie powinien odbiegać od standardu kursów na rynku szeroko pojętych szkoleń medycznych. Wielu naszych klientów na początku naszej działalności nie rozumiało, że za ceną szkolenia idzie wysoki poziom organizacyjny i merytoryczny. Dzisiaj mogę powiedzieć, że udało nam się przezwyciężyć większość trudności, choć mam świadomość kolejnych, z którymi będę musiała się zmierzyć w tak dynamicznie rozwijającym się środowisku.

Czy koszty założenia takiej działalności, jak Pani, są duże?
Na etapie organizowania firmy zakładaliśmy mniejszy wkład finansowy, rzeczywistość jednak to szybko zweryfikowała. Początkowo sporo musieliśmy zainwestować w reklamę oraz stronę internetową – bez tego dzisiaj nie ma szans na rozwinięcie biznesu. Kolejnym wydatkiem były same szkolenia, które na samym początku nie zawsze były rentowne, ale ze względów marketingowych musiały się odbyć. Tak więc rozwój MasterVet to na początku spora inwestycja.

Jakie wartości Państwu przyświecają?
Przede wszystkim uczciwość, szczerość i lojalność.

Czy ma Pani czas na odpoczynek?
Prowadzenie własnej firmy to pasmo wyrzeczeń i praca 7 dni w tygodniu, ale to też ogromna satysfakcja. Przez dwa pierwsze lata praca pochłaniała większość mojego czasu, o odpoczynku nie było mowy. Kiedy większość ludzi cieszyła się nadchodzącym weekendem, dla mnie rozpoczynał się czas intensywnej pracy na szkoleniach. Wakacje poświęcałam na planowanie i organizację nowych szkoleń oraz spotkania z przyszłymi wykładowcami zanim uciekną na urlopy. Pracy było naprawdę sporo. Każda wolna chwila była na wagę złota. Obecnie czasu na relaks jest trochę więcej, jest to efekt mojej wewnętrznej dyscypliny, lepszej organizacji czasu niż na początku a także tego, że firma działa coraz sprawniej. Najlepszym lekiem na zmęczenie jest świadomość, że robię to co lubię i robię to dla siebie.

Dziękuję za rozmowę!

Wywiadu udzieliła nam Pani Iwona Koprowska, właścicielka firmy MasterVet Akademia Diagnostyki Weterynaryjnej Sp. z o.o.
Spółka mieści się w Warszawie przy ul. Uznamskiej 10/22.
Strona internetowa firmy: https://www.mastervet.pl
Profil firmy na Facebooku: https://www.facebook.com/weterynariamastervet/

Zobacz więcej artykułów na blogu
Obserwuj

Dodaj komentarz