Czy do spotkania networkingowego trzeba się przygotować? A może pójść „z marszu”, zdając się na intuicję i spontaniczne reakcje? Osobom bez doświadczenia w tego rodzaju spotkaniach biznesowych odradzamy taką strategię. By maksymalnie wykorzystać networking, warto przemyśleć, jak chcemy się pokazać i co zaoferować innym przedsiębiorcom.

Przypominamy, że spotkania networkingowe służą przede wszystkim poznaniu innych przedsiębiorców. Nie chodzi o to, by skupić na sobie uwagę innych osób i zanudzić ich opowieścią o swoich dokonaniach. Prowadzone rozmowy muszą być treściwe, naturalne i ciekawe.

Przygotuj informacje o swoim biznesie
Zacznijmy od tego, co najtrudniejsze – przygotowanie krótkiej wypowiedzi o własnej firmie i prowadzonej działalności. Być może Was to zdziwi, ale nawet najbardziej doświadczeni przedsiębiorcy mają olbrzymi problem w zaprezentowaniu swojego biznesu w kilku zdaniach. W zasadzie im dłużej działająca firma, tym więcej chce się o niej powiedzieć. Na spotkaniu networkingowym nie ma na to czasu. Przed spotkaniem zacznijcie więc od spisania na kartce najważniejszych informacji o swoim biznesie, jakie mogą zainteresować Waszych rozmówców.
Pamiętajcie, by podczas spotkania mówić:

 krótko,

 rzeczowo,

 interesująco,

 z zaangażowaniem,

 i o tym, czego szukamy albo z czym mamy problem w biznesie.


Zrób research
Przed samym spotkaniem warto zorientować się, kto będzie na nim obecny i ilu osób się spodziewać. To niezmiernie ważne, by podczas samego networkingu nie czuć skrępowania przed kilkudziesięcioma obcymi osobami. Dodatkowo dobrze jest wiedzieć, kogo możemy spotkać i odpowiednio przygotować przebieg rozmowy z najbardziej interesującymi gośćmi. Spisz osoby, na rozmowie z którymi najbardziej Ci zależy i od nich rozpocznij networking.

Wykorzystaj obecność networkera
Jeśli brak Ci śmiałości, poproś networkera, by przedstawił Cię wybranym osobom. Opowiedz mu krótko, czym się zajmujesz i kogo chciałbyś poznać podczas spotkania. Wprowadzenie Cię do towarzystwa przez networkera przełamie pierwsze lody i ułatwi dalsze rozmowy. Jeśli na spotkaniu nie ma moderatora a uczestniczy w nim ktoś, kogo choć trochę znasz, poproś tę osobę o ułatwienie kontaktu z wybranymi przedsiębiorcami.

Dobrze się zaprezentuj
Jak mówią – dobre wrażenie można zrobić tyko raz. Dlatego przygotuj na spotkanie networkingowe odpowiedni strój. Powinien być biznesowy, ale nie jest wymagany pełny garnitur czy bardzo elegancka garsonka. Ubierz się tak, jak byś wybierał się na spotkanie biznesowe do klienta.

Weź zapas wizytówek
I na koniec rzecz bardzo istotna, bez której nie powinno się pojawiać na spotkaniu networkingowym – wizytówki. Przygotuj sporą ich ilość, ponieważ podczas spotkania networkingowego bardzo często będziesz zmieniać rozmówców a każdemu z nich powinieneś zostawić swoją wizytówkę. Sam również proś innych o ich wizytówki. Po powrocie ze spotkania networkingowego podziękuj mailowo wszystkim, z którymi rozmawiałeś, a wizytówki pogrupuj. Te kontakty, które już teraz mocno rokują, opisz i… rozpocznij współpracę!

Zobacz więcej artykułów na blogu
Obserwuj

Dodaj komentarz