Mimo, iż od stycznia tego roku obowiązuje wyższa stawka minimalna za godzinę pracy, niektórzy pracodawcy tego nie respektują. Oczywiście oficjalnie płacą 13 złotych brutto na godzinę, ale w praktyce robią wszystko, by obejść przepisy i płacić dużo mniej.

 

Podobno panuje rynek pracownika. Oznacza to, że ofert pracy jest dużo więcej, niż osób chcących z nich skorzystać. Przynajmniej tak informują media. Wydawać by się mogło, że w takiej sytuacji pracodawcy powinni specjalnie starać się o pracownika – oferować bardzo korzystne warunki zatrudnienia czy prześcigać się w benefitach. I pewnie w wielu przypadkach tak jest. Nadal jednak istnieje spora grupa przedsiębiorców wykorzystujących zatrudnione osoby lub omijających obowiązujące przepisy.

13 brutto, ale… dzierżawisz odzież!
W styczniu podniesiona została minimalna stawka za godzinę pracy. Wynosi ona 13 złotych brutto. Wielu pracodawców skrytykowało tę decyzję, twierdząc, że przy takiej stawce zatrudnienie pracownika staje się nieopłacalne. Część firm ograniczyło zatrudnienie, część – znalazło sposoby na obejście przepisów. Jak? Pomysłów jest wiele! Na przykład zmusza się pracowników do dzierżawy odzieży roboczej. Zgodnie z kodeksem pracy wyposażenie pracowników w odzież ochronną jest obowiązkiem pracodawcy. Osoba zatrudniona nie powinna więc ponosić kosztów z tego tytułu. Co z tego! 5 zł za godzinę dzierżawy odzieży i w ten sposób godzinowa stawka spada z 13 zł brutto do 8 zł! A dzierżawić można wiele rzeczy! Sprzątaczki mogą dzierżawić… odkurzacz, pracownik ochrony – mundur, pracownicy budowy – słuchawki ochronne. Proste? Proste! Okazuje się, że fantazja pracodawców nie zna granic. Wysoką godzinową stawkę można przecież obniżyć, wymuszając pracę w niepłatnych nadgodzinach. Można także naliczać ogromne kary za minimalne spóźnienia albo odliczać od wynagrodzenia koszt ciepłego posiłku osobom, pracującym cały dzień na zewnątrz, choć prawo nakłada na pracodawcę obowiązek dostarczenia takiego posiłku.

Zgłoś nadużycie!
Jeśli i Ciebie spotkało nieuczciwe postępowanie pracodawcy – nie licz na to, że z czasem to się zmieni. Zgłoś takie zdarzenie do Państwowej Inspekcji Pracy. Informacje o takich sytuacjach zbierane są również przez „Tygodnik Solidarność”. Na stronie internetowej tygodnika znajdziecie specjalny formularz, za którego pośrednictwem można zgłosić nadużycia w kwestii minimalnej stawki godzinowej.

Zobacz więcej artykułów na blogu
Obserwuj

Dodaj komentarz