Od 15 lat pomagają polskim dzieciom na Białorusi. Pracownicy i wolontariusze Fundacji na rzecz Pomocy Dzieciom Grodzieńszczyzny, mimo wielu przeciwności, z ogromnym zaangażowaniem wspierają szkolnictwo, oświatę i kulturę, organizują pobyt dzieci w Polsce, angażują się w pomoc Seniorom. Pan Rafał Cierniak, założyciel Fundacji, opowiada o tym, jak przez te 15 lat rozwinęła się Fundacja i co daje mu największą satysfakcję.

 

Skąd u założyciela Fundacji zrodził się pomysł niesienia pomocy dzieciom z Grodzieńszczyzny?
Podczas prywatnych pobytów na Białorusi fundator spotkał się z przedstawicielami polskiej mniejszości z Białorusi. Rozmowy, wspólne podróże, spotkania zaowocowały chęcią pomocy. Pierwsze paczki dla dzieci trafiły na Grodzieńszczyznę w 2000 roku.

Fundacja powstała w 2001 roku. Jak wyglądały początki jej działalności? 

Początki to próby zorganizowanej pomocy w mało wówczas zorganizowanej fundacji. Po wysyłce pierwszych paczek zimą 2000 roku, rozpoczął się żmudny czas rejestracji fundacji. W lutym 2001 fundacja uzyskała wpis w KRS. Wiosną zorganizowała kilka koncertów, z których dochód przeznaczono na organizację kolonii letnich dla dzieci i młodzieży z Białorusi — turnusy odbyły się w lipcu i sierpniu 2001 roku. Pod koniec 2001 fundacja wprowadziła się do swojego lokalu, w pomieszczeniu wynajętym od Miejskiego Żłobka.

Z całą pewnością nieraz gościliście Państwo na Białorusi. Jakie perspektywy rozwoju mają mieszkające tam polskie dzieci oraz ich rodziny? 

Perspektywy rozwoju związane z polskością są niezbyt dobre. Większość inicjatyw jest torpedowana przez władze. Oczywiście są inicjatywy, które udaje się zrealizować. Jednak to niewielki procent.

Czy w swojej działalności Fundacja skupia się tylko na pomocy dzieciom, czy wspiera także inne grupy potrzebujących osób z terenów Białorusi?

Skupiamy się na dzieciach, ale wspieramy także szkolnictwo, oświatę, kulturę. Od niedawna pomagamy też seniorom.

Czy niesienie pomocy polskim dzieciom w kraju, który nie należy do Unii Europejskiej, jest łatwe?
Nie, do łatwych na pewno nie należy.

Państwa Fundacja w tym roku obchodzi 15-lecie swojej działalności. Jak na przestrzeni tych lat oceniacie Państwo stosunek Polaków do niesienia pomocy potrzebującym?

Bardzo dobrze. Przez te 15 lat wsparło nas ponad 1500 instytucji, firm i przedsiębiorstw, ponad 1000 osób prywatnych. Wiele osób pomagało nam swoją pracą, jako wolontariusze.

Czy mają Państwa jakąś „złotą radę” dla osób, które myślą o założeniu fundacji? 

Nie patrzeć na przeciwności, działać, działać, działać!

Jaki moment w historii fundacji był dla Państwa najtrudniejszy, a jaki przyniósł największą radość lub zaskoczenie?

Zdarzały się chwile zwątpienia, ale nie pamiętamy o nich. Największa radość — pomoc w leczeniu i rehabilitacji dzieci chorych, niepełnosprawnych. Ich, czasem tylko uśmiechem, wyrażona wdzięczność.

Czego najbardziej potrzebują mieszkające na Białorusi dzieci?

To zależy. Potrzebna jest bezpośrednia pomoc rzeczowa (rzadziej finansowa) — artykuły szkolne, czasami leki, artykuły spożywcze. Wielką wartość mają ich przyjazdy do Polski (tutaj więc wsparcie finansowe fundacji, w celu realizacji takich wizyt).

W jakiej formie można pomóc potrzebującym dzieciom za pośrednictwem Państwa Fundacji?

W formie rzeczowej lub finansowej — bezpośrednie wpłaty na konto fundacji ze wskazaniem konkretnego działania (paczki, wakacje, stypendia, seniorzy, doposażenie placówek edukacyjnych, organizacja wizyt w Polsce).

Czy zechcą Państwo za naszym pośrednictwem złożyć życzenia przyjaciołom Programu „Firma z zasadami” z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia?



Drodzy Przyjaciele Programu „Firmy z zasadami”!
Życzymy Wam, aby te nadchodzące Święta Bożego Narodzenia były pełne miłości i rodzinnego ciepła,
aby każdy z Was czuł się spełniony i potrzebny a zasady, którymi kierujecie się w swoich firmach,
cieszyły się społecznym uznaniem.
Niech Nowy Rok 2017 obfituje w same chwile radości i sukcesy.

 

 

Dziękuję serdecznie za rozmowę!
Wywiadu udzielił nam Pan Rafał Cierniak, Prezes Fundacji na Rzecz Pomocy Dzieciom z Grodzieńszczyzny.
Fundacja mieści się w Białymstoku, przy ul. Świętojańskiej 24.
Strona internetowa Fundacji: http://www.fundacja.sos.pl
Profil Fundacji na Facebooku: https://www.facebook.com/Grodzienszczyzna/?fref=ts

Zobacz więcej artykułów na blogu
Obserwuj

Dodaj komentarz